Ömer Ayseli

Gümüş telkari zanaatkarı
( Kültür ve Turizm Bakanlığı  / Geleneksel El Sanatları Sanatkârı -Telkari Sanatçısı )

28 Kasım 1986 yılında Mardin’de dünyaya geldim. 1997 yılında Gazipaşa İlkokulunu, 2000 yılında Cumhuriyet Ortaokulu’nu, 2003 yılında Ticaret Meslek Lisesi’ni bitirdim. Telkari sanatına 1993 yılında dedemin arkadaşı Süryani asıllı Afif Çoban Usta’nın yanında çıraklık yaparak başladım. O dönem sadece atölye işleyişini izleyip ayak işlerini  yapıyordum. El becerimi ve merakımı gören Afif Usta beni Corc Tavşan Usta’ya yolladı.1994-1996 yıllarında Devlet Telkari Sanatçısı olan Corc Usta’nın yanında çalıştım. Ustanın İstanbul’a göç etmesiyle 1997 yılında Pataç Kuyumculuk’ ta, Serkan Ortaç- Yusuf Paşaoğlu Ustaların yanında telkari sanatına devam ettim. Artık çıraklık dönemini geçmiş kalfa olmuştum. Daha o yıllarda mesleğimi seçmiştim ve bütün enerjimi telkari sanatını öğrenmeye vermiştim. 2000 yılında Ustabaşı oldum ve askere gidene kadar bu atölyede ustabaşı olarak çalıştım.

2008 yılının sonunda vatani görevimi bitirdim. 2009 yılında gümüş ve altın işlemeciliği üzerine 123046444 vergi numaralı ilk telkari atölyemi açtım. O döneme kadar taşsız olarak işlenen telkariyi, doğal taş ile harmanlayarak yeni bir stil geliştirdim. 2010 yılında Ankara Kültür Merkezi’nde ilk sergimi açtım. 2010 yılının mayıs ayında Amerika Birleşik Devletleri’nin Losangeles Kenti’nde ikinci telkari sergimi açtım. 2011 yılının Ağustos ayında İstanbul Taksim’de Kültür Bakanlığı ve Beyoğlu Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu Altıneller Festivali’ne telkari ustası olarak katılıp, telkari yapımını performans olarak sergiledim. O günlerde her ne kadar usta olsam da sanatın sürekli kendini yenilemek olduğunu fark ettim. 2013  Şubat Ayı’nda Seda Sultan’ın tv8’deki  programına telkari ustası olarak katılıp, canlı yayında telkari sanatını icra ettim. Hayatımın farklı bir yöne doğru değiştiği anlardı diyebilirim, ilk canlı yayın denememdi, çok heyecanlı olmama rağmen iyi bir performans sergiledim. Canlı yayın performansımdan sonra tecrübelerimi ve bilgimi gelecek kuşaklara aktarmak için bir kitap yazmaya verdim. “TELKARİ SANATI VE YAPIM TEKNİKLERİ”  adlı kitabımı yazdım. Benden sonra yetişecek usta adaylarına bu kitap sadece bir önsöz niteliği taşımaktadır. Telkari yapımında izlenecek olan yolları anlattığım kitap telkari yapım tekniğini  ve telkariyi anlatmaktadır. Asıl önemli kısmı ustanın hayal gücüne kalmaktadır. 2013 yılında Amerika’dan gelen davetle Anadolu Kültür Festivali’ne telkari ustası olarak katılıp performans sergiledim. 2014 yılında hem atölye hem mağaza iç içe konseptli teşhir atölyemi açtım. 2015 yılı Şubat Ayı’nda Kültür Bakanlığı davetiyle Bitlis Altıneller programına katılarak; telkari sanatının geçmişten günümüze kadar olan değişimini anlatıp, canlı yayında telkari sanatını icra ettim. İkinci canlı yayın deneyimim olmasına rağmen heyecanım geçmemiş aksine iki kat artmıştı. İlk defa konuk olarak davet edilmiştim. Telkariyi tanıtmak için bu çok iyi bir fırsattı. Program bittiğinde içimde haklı bir gurur vardı. Liseye kadar okumuş üniversiteye gitmemiştim. Okul hayatımı yarıda bırakmam olumsuz bir his olarak beni yıllarca rahatsız etmişti. Canlı yayından sonra anladım ki ben kendim için çok doğru olan bir şey yapmış ve telkari sanatını yaşam biçimim olarak benimsemiştim. Çünkü beni telkari kadar mutlu edecek hiç bir şey olmadığını düşünüyorum.

2015 yılı Artuklu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Digital Medya Projesi’ne katılıp, Doç. Dr Behiç Alp Aytekin davetiyle üniversitede seminer verdim, derece alan çizimi canlı yayın atölye bağlantısıyla telkariden işledim. 2016 yılında Kültür Bakanlığı Devlet Telkari Sanatçısı ünvanını aldım. Halen telkari sanatını aktif olarak gerçekleştirmekteyim. Bu hayatta herkes kendi hayat hikayesini yazar, ben küçükken hayran kalarak izlediğim telkari ustalarının izinden gidip, hayallerimi gerçekleştirdim, sizinde hayallerinizi gerçekleştirebilmeniz dileğiyle...