Nur Altay

Resim ve nakış zanaatkarı
1963 İstanbul doğumluyum. İ.Ü.Edb.Fak. Psikoloji Bölümü’nden 1986’ da mezun olduktan sonra,  Sivas, Kocaeli ve İstanbul'da değişik liselerde Felsefe grubu öğretmenliği yaptım. Evli ve üç çocuk annesiyim. 

Emekli olduktan sonra hobilerim olan resim ve nakış kurslarına katılarak yeteneklerimi geliştirdim. Halk eğitim resim  kursunda temel karakalem çalışmalarımın yanı sıra suluboya ve yağlıboya çalışmalarım oldu. Çalışmalarımla iki karma resim sergisine katıldım. 

Yine Halk Eğitim Merkezi’nde basit nakış tekniklerini öğrendim. Suzeni, gölge işi, telkırma, muşabak, bargello, dantelangles, rokoko, deri işleme teknikleri severek kullandığım tekniklerdir.

Fırça-boya, iğne-iplik... Bunları kullanarak güzellikler üretmeyi seviyorum. Resim ve nakış çalışmalarımın yanı sıra bu iki uğraşımı aynı çalışmada bütünleştirdiğim kendime ait bir üslup geliştirdim. Ve son günlerde bu tarz üzerinde çalışıyorum. Yağlıboya çalışmalarımı kasnakta yaparak figürüme uygun renk ve dokularda nakışlayarak çalışmamı gerçekleştiriyorum. Bir başka örneğini görmediğim bu çalışma türü bana ait bir çalışmadır.

Ürünlerimi alanlar, bir eşi daha olmayan tasarım bir ürüne sahip oldukları için mutlu oluyorlar. Beğenileriyle de beni motive ediyorlar.
Atölyem yok. Evimde üretmeye devam ediyorum.