Meryem Özkoç

Deri işleme zanaatkarı
( Kültür ve Turizm Bakanlığı  / Geleneksel El Sanatları Sanatkârı Deri İşlemeciliği )

1976’ da Kütahya’da doğdum. İlk, orta ve lise eğitimimi Kütahya’da tamamlayıp, önlisans eğitimime Marka İletişim Bölümü’nde devam etmekteyim.

Deri işleme benim aile mesleğim ve ben deri kokusunu içime çekerek büyüdüm. Dolayısıyla kendime meslek olarak  başka bir alan düşünmedim, düşünemedim. Çünkü deri ile aramda bir bağ oluşmuştu. Okuldan kalan zamanlarımı babamın deri atölyesinde geçirmek beni çok mutlu ediyordu. Zamanla babam ustam oldu. Böylece  ilk eğitimimi babamdan almış oldum. Deri benim için olağanüstü bir malzeme. Çünkü deri ürünler doğal yöntemlerle tabaklanır ve tamamen kimyasaldan uzaktır. Deriyi renklendirmek için kullandığımız boyalar ise tamamen doğal boyalardır. Ürünlerimizin doğal olması sebebiyle formları bozulmadan yıllarca yaşama özelliğine sahiptir. Bu doğal ve dayanıklı malzemeyi işlemek onu insanların beğenisine sunmak için birçok kaynağı taramak ve çeşitli kültürlerden ilham almak gerekiyor. Zamanımın bir kısmını araştırma ve desen egzersizleri yaparak geçiriyorum. Genellikle ürünlerimde geleneksel desenleri kullanıyorum. Ve ürünlerimin her biri tek olma özelliğine sahip. Nerdeyse insanın varoluşundan beri birçok alanda kullandığı deriyi kendi doğallığına ve estetiğine uygun bir şekilde işlemek ve ona bu üslupla form vermek üretimimin temel amacı. Uzun yıllar kendimi geliştirmek için çalışıp kendimi donattıktan sonra  Halk Eğitim Merkezi’nde Usta Öğreticilik yaptım. Daha sonra da  edinmiş olduğum bilgi ve tecrübeye dayanarak Eskişehir Odunpazarı’nda bulunan kendi  atölyemi açtım.

Kendi atölyemde ve çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde yer alarak geleneksel olan deri işlemeciliği sanatını gelecek kuşaklara aktarmaktayım.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen Kültür ve Turizm Bakanlığı Deri İşleme Sanatçı Tanıtım Kartına sahip olup, bu dalda Türkiye'de İlk ve tek kadın sanatçı olma ünvanını taşıyorum. Yurt dışında ve yurt içinde birçok festival, sergi ve etkinlikte ürünlerimi ve deri işleme sanatını tanıtmaktayım.

Evli ve bir kız çocuğu annesiyim.