Mehmet Bülent Fıstıkçı

Sedefkar
( Kültür ve Turizm Bakanlığı  / Geleneksel El Sanatları Sanatkârı Sedefkar )

1976 yılında Gaziantep’te doğdum. İlkokulu bitirdikten sonra babam beni kakma işçiliğini  öğrenmem için  hayatım boyunca severek yapacağım zanaatımı bana öğretecek olan ustamın yanına çırak olarak verdi. Uzun yıllar bu alanda çırak ve usta olarak çalıştıktan sonra 2002 yılında kendi atölyemi açtım. Kakma işlerini ve kendi ürünlerimi tanıtmak için yurtiçinde ve yurtdışında birçok fuara katıldım. Katıldığım fuarlar arasında Ankara Sanat Fuarı, İzmir Uluslar arası El Sanatları Fuarı, Antalya Altın Portakal El Sanatları Fuarı, 4. Geleneksel Altıneller El Sanatları Festivali yer alıyor.

Atölyemde ceviz ağacından yaptığımız ürünlere sedef, sarı pirinç, alüminyum ve gümüş telden kakma yapıyoruz. Çok dikkat isteyen ve incelikli bir çalışma gerektiren kakma sanatını gelecek nesillere öğretmek için atölyeme çırak kabul ediyorum. Böylelikle birçok gence zanaatımı öğrettim. Bunlardan biri de kendi oğlum. Hatta bizim meslekte en küçük kakma sanatkarı olarak tarihe geçti. Ve usta olarak enstitüde dersler veriyor.

Ürünlerimiz iç piyasada rağbet görürken yurtdışında da yer edindi. Arap Ülkeleri bizim daimi müşterilerimiz. Amman, Kudüs, Bahreyn sürekli çalıştığımız yerler arasında.. Yurtdışında sanatımızı ve ürünlerimizi tanıtmak açısından yurtdışı festivallere de olabildiğince katılmaya çalışıyoruz. Fransa, Çin’de festivallere katıldık.

Uzun yıllardır kakma sanatıyla uğraşıyorum ve bir daha dünyaya gelsem yine bu işi yapmak isterdim.