Hüsamettin Demirci

Marangoz & oymacılık zanaatkarı
1979 yılında Konya’nın bir köyünde doğdum. İlk ve ortaokulu köyde, liseyi Konya’da okudum. 2000 yılında İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü’ne girdim. Üniversite yıllarımda garsonluk, Beyazıt Meydanı’nda kitap satmak gibi işler yaptım. Mezun olduktan sonra tasarlamaya ve üretmeye olan merakımla sinema sektöründe sanat gruplarında çalışmaya başladım. Beş yıl sanat yönetmeni yardımcısı, on yıl da sanat yönetmeni olarak farklı şehirlerde birçok sinema, dizi ve belgesel projesinde yer aldım.

Sinema sektöründe dekor tasarımının ana malzemesi çoğunlukla ahşap olduğundan çalışmalarımda sanat yönetmenliğiyle marangozluk hep bir aradaydı. Zeytin ağacıyla tanışmam ise bir dizi projesi için bulunduğum İzmir’in Birgi Köyü’nde oldu. Köylülerin yakmak için biriktirdiği zeytin ağacı köklerini dizinin dekorlarında kullanmak için işlediğimde zeytin ağacının inanılmaz dokusuna şahit oldum.

Birgi’de kaldığım iki yıl boyunca zeytin ağacını işlemeye ve tanımaya devam ederken Müstakil Marangoz atölyesini kurdum. Atölyeyi İstanbul’a taşıdıktan sonra sinema sektöründeki işime ara vererek yalnızca ağaçlarla çalışmaya başladım.

Ömrünü tamamlamış zeytin ağaçlarının dokusunun ve renklerinin büyüleyiciliğiyle ev dekorasyonunda, anti bakteriyel özelliği sayesinde de mutfakta kullanılabilecek ürünler tasarlayıp üretmeye devam ediyorum.