Bilge Yaşar

Cam işleme zanaatkarı
1978 İstanbul doğumluyum. Pertevniyal Lisesi’nden mezun olduktan sonra 1997 yılında İstanbul Üniversitesi Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü’nü kazandım. 2001 yılında lisans eğitimimi tamamladıktan sonra kendi sektörümde 7 sene çalıştım. 2003-2006 yılları arasında Koleksiyon Mobilya A.Ş. Firması’nda ev ve ofis mobilyaları alanında "Proje Danışmanı" olarak görev aldım. 2007-2009 yıllarında ise Eczacıbaşı İntema A.Ş Firması’nda mutfak/banyo mobilya ve tamamlayıcıları üzerine "Uygulama ve Proje Saha Sorumlusu" olarak görev yaptım.

Bu sektörde çalışırken  "Cam Sanatı" ile ilgilenmem aslında bir anda oluşmadı. Üretime ve çeşitli sanat dallarına ilgim uzun zamandır mevcuttu. Kendimce araştırmalar ve denemeler yaparken "Cam " ile tanıştım. Eritilerek çeşitli objelerin ve takı üretimi için  boncukların yapılması çok ilgimi çekti. Çalışma hayatım devam ederken temel teknikleri ve alet kullanımını öğrenmek için Lokman Kurşunlu’dan "Sıcak Cam ile Boncuk Yapımı" dersleri aldım. İlk atölyem evimde bir odam oldu. Tüm ekipmanımı sağladıktan sonra amatörce başladığım cam dünyasında kendimi geliştirmeye karar verdim.

Büyük objelerden çok camdan takı tasarlamaya ilgim vardı ve kendimi takı tasarımı konusunda donatarak bu alanda uzmanlaştım. 2010 yılında çalıştığım firmadan  istifa  ettikten sonra tutkum olan camdan takı tasarımına yöneldim. Hobi olarak başladığım bu aşkı amatör ruhla ve profesyonelce yapmaya karar verdim.
Dolayısı ile 2010 yılında resmi olarak atölyemi evden dışarı taşıyarak şahıs firmamı kurdum. "BilgeSanat " olarak adımı taşıyan markam ile sektörde üretim ve satışa başladım.

Bu aşamada uluslar arası mecrada tanınan cam boncuk sanatçısı "Michaela Möller" den Cam Ocağı Vakfı’nda bir hafta süreli eğitim aldım. Farklı teknikler, farklı aletler ve farklı camların kullanımı konusunda kendimi geliştirdim.

İlk atölyem Beyoğlu Kumbaracı Yokuşu’nda daha sonraki atölyem Beyoğlu Halep Pasajı’ndaydı. Hem atölye hem mağaza şeklinde kullandığım dükkanlardan sonra yeni yerime taşındım. Şu an  çalışmalarıma Süleymaniye’deki dükkanımızda devam etmekteyim.

2014 yılında Caferağa Medresesi’nde gümüş ustası Avşar hocadan 1 yıl kadar testere ile gümüş kesimi ve kaynak işleri öğrendim. Şu an tasarladığım takılarımda ana malzeme cam olmak üzere gümüş, deri, taş ve seramik gibi malzemeleri de kullanarak üretimler yapmaya devam etmekteyim. Takı tasarlama üzerine yoğunlaştığım için cam ile birleştirebileceğim çeşitli malzemeler ile de çalışmalar yapmaktayım.