Ali Büyükaşık

İpek dokuma zanaatkarı
1977 yılında Antakya’da doğdum. İpekçilik ve dokumacılık zanaatkarı 4. Kuşak Hasan Büyükaşık’ın oğluyum. Ben bu ipekçilik ve dokumacılık zanaatına babam gibi erken bir yaşta 8 yaşında heveslendim. Sabahları okuldan önce ve okuldan geldikten sonra babamın yanında durup iplik ocağının çıkrığını çevirirdim. Hem babama yardım eder hem de babamın anlattıklarını can kulağı ile dinlerdim. Nisan- Mayıs ayları tohum ve böcek aylarıdır. Böcek zamanlarında babam beni yanına alır, köylere gidip dağıttığımız tohum böceklerini kontrol ederdik. Babam dokuma tezgahına geçer bende masura sarma çıkrığına otururdum. Kumaşlar dokunur, sıra kaynatma kazanına gelirdi. Kaynatma ve yıkama işleminde de babama yardım ederdim.

Okulu orta 2. Sınıfa kadar sürdürebildim. Hem iş hem okul aynı anda olmuyordu. Babam bana bu zanaatı sevdirmeyi başarmıştı. Ve babamın benden istediği bu mesleği tam manası ile kavramamdı.

14 yaşıma geldiğimde tam anlamıyla el tezgahında kumaş dokumaya başladım. 18 yaşıma geldiğimde zanaatın tüm aşamalarını öğrenmiş ve babamla beraber çalışıp üretmeye başlamıştık.

1993 yılında bu zanaatı tanıtmak adına 1.si düzenlenen Ankara Sanat ve El Sanatları Fuarı’na katıldık. Ve 2001 yılında aile şirketimizi kurduk. 2005 yılında kendi tasarladığım 6 özel üretimimin faydalı patent ve ipeksilk- silx ( silk) by Yılmaz İpekçilik tescilini aldık. 2009 yılında faydalı patent ürün sayısına sekiz ürün daha ilave ettik. Ve ipekböcekçiliğini yaşatmak adına İpekböcekçiliği ve İpek Dokumacılığını Yaşatma ve Koruma Derneği’ni kurdum. Aynı zamanda dernek başkanlığını yürütmekteyim.

2009-2010 yıllarında iplik çekim ayağının minyatürünü yaparak yurt dışında aldığım davetlerde Fransa, Almanya, Belçika, Hollanda, Avusturya ve daha birçok ülkede zanaatımızı ve ürünlerimizi tanıtma fırsatı yakaladık. Türkiye’de kozacılığı yaşatmak adına Borsalar Birliği ve Koza Birlik tarafından kurulan Milli Komite Toplantılarına katılarak kozacılık ve ipek böcekçiliğini yaşatmak adına faydalı olmaya çalıştım.

2010- 2011 yılında Antakya Kız Meslek Lisesi’nde AB Projesi kapsamında “Ekmeğini İpekten Çıkar” Projesinde sanatçı kimliğim ile projenin başından sonuna kadar tedarikçi ve proje eğitmeni olarak görev aldım. 2011 yılının Mart Ayında zanaatkar babam Hasan Büyükaşık ve ailemizin ipekçilik zanaatına olan aşkları belgesel olarak çekildi. Büyük bir organizasyonla Kültür Üniversitesi’nin öncülüğünde “Büyükaşıklar Belgeseli” hayata geçirilmiş ve ardından başta Türkiye olmak üzere arka arkaya ödüller almıştır.

Babamızın adını daha ileriye taşımak için 2. Firma olarak Büyükaşıklar İpekçilik Firması’nı kurduk. Mayıs 2015’te Nato Tiger Meet tatbikatına katıldık. Türkiye El sanatları tanıtımı 3. Ana tanıtımına Konya’da katıldık. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Yenikapı Sahili’ndeki Ramazan Etkinlikleri, T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele 12. Taraflar Kongresi, EXPO CNR Sergisi, 2015 Turkey G-20 Zirvesi Summit El Sanatları Tanıtımı katıldığımız organizasyonlar arasında yer almaktadır.